blog image 16.10.2020 00:22:18

Web Tasarım Teknolojisi

2008 yılında Html 5 in çıkışı ile birlikte web siteleri daha kuvvetli bir yazılım sektörüne dönüşmeye başladı. Bunun yanı sıraCSS3 ün ortaya çıkması etkili oldu. Web tasarımı, Html 5, Css3 ve jquery olarak anılmaya başladı. Html 5, Css3 ve jquery olmadan tasarlanan web siteleri artık çok ilkel kalmaya başladı. Bu teknolojiler yanında birçok yeniliği de getirdi. Web sitelerinin daha şık ve kullanışlı olmasını sağlayan birçok açık kaynak eklentilerin çıkmalarını sağladı.

 

Tasarım için jquery uigibi eklentiler çıktı. Bu eklenti sayesinde daha şık bir tasarım ortaya çıkarılabiliyor. Jquery UI eklentisi sayesinde slider, dropdown, calender, tabmenu, autocomplete, dialog gibi birçok özelliği kullanarak fazla kod yazma ihtiyacı duymadan kaliteli bir web yazılım çıkarıla bildi. 

Web tasarımdaki en son gelişme Boostrap ile gerçekleşti. Boostrap sayesinde kolay bir web tasarımlar yapılmaya başlandı. Sadece kolay tasarımlar değil her cihazda uyumlu tasarımlar çıkarılmaya başlandı. Responsive  olarak adlandırılan bu teknoloji sayesinde web siteleri daha kullanışlı hale geldi. 

Her cihaz için ayrı tasarım ve yazılım ihtiyacı da ortadan kalkmış oldu. Bu saya de hem kullanışlı hem de düşük maliyetli bir yazılım ile bütün cihazlarda çalışan bir web sites iortaya çıkarılabiliyor.

Web tasarımındaki gelişmeler mobil yazılım gelişimlerini de çok hızlı ve ciddi bir şekilde etkilemeyi başardı. Web sitesindeki bütün gelişmeler doğrudan mobil yazılımın gelişim temellerini de atmış oldu. Mobil yazılımlar bu kadar hızlı gelişmesini, web tasarımındaki gelişmeler ile doğrudan ilgili.

Masaüstü yazılımları artık yerini web ve mobil yazılımlarına bırakmaya başladı.